Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bezdrátové připojení

 

 

Moderní technologie bezdrátových připojení představuje velkou svobodu. Připojení probíhá "vzduchem", není třeba pokládat žádné kabely, je třeba být pouze v dosahu vysílače.

 

Typy bezdrátových připojení

WiFi

Bezdrátové připojení k internetu přes WiFi je u nás velmi populární. Dosahuje rychlosti až desítek Mbps a je nabízené často zcela zdarma.

V ČR existuje na tisícovku malých i velkých poskytovatelů Internetu přes Wi-Fi a k tomu existuje mnoho lidí, kteří ji provozují neoficiálně.

FWA

FWA je pevná bezdrátová síť. Na rozdíl od WiFi nebo mobilního připojení GSM není u FWA cílem podporovat mobilitu koncového účastníka. O něm se naopak předpokládá, že se pohybovat nebude.

 

Technické údaje

WiFi

WiFi zařízení využívají frekvenci přibližně 2,4 GHz. Přenosová kapacita je klientům přidělována na základě jejich potřeby, díky čemuž se značně zvyšuje efektivita využití šířky pásma a tím i ekonomika provozu sítě.

Aktuální rychlost závisí na počtu přihlášených uživatelů daného hotspotu, na rychlosti připojení na daném hotspotu (vysílači) a na kvalitě signálu, která klesá se vzdáleností od vysílače.

Další budoucnost je zejména ve zvyšování bezpečnosti, propustnosti (rychlosti) a kvality.

FWA

Základní infrastruktura sítě FWA je podobně jako u mobilní sítě tvořena soustavou základnových stanic (base stations). Počítač každého uživatele komunikuje se základnou ve svém dosahu. FWA využívá frekvenci 26 GHz.

 

Co potřebuji pro bezdrátové připojení?

Nutnou podmínkou pro připojení je být v dosahu pokrytí nějaké bezdrátové sítě - nejčastěji WiFi.

Dále potřebujete počítač nebo notebook vybavený Wi-Fi technologií (některé notebooky již jsou vybavené, jiné lze dovybavit Wi-Fi PC kartou nebo USB klíčem).

Někdy je třeba si pořídit anténu, stožár, rozbočovač, ethernetový kabel a další zařízení. Tato zařízení Vám většinou dodá poskytovatel připojení. Pokud se v počítačových sítích nevyznáte, doporučuji nepořizovat si zařízení na vlastní pěst bez konzultace se zkušeným odborníkem - ať už s technikem poskytovatele nebo s Vaším zkušenějším kamarádem.

 

Rychlost, spolehlivost, omezení, cena

Většina poskytovatelů Vám garantuje rychlost spojení. Rychlosti se pohybují od 64 kbps až po několik Mbps (teoreticky až 11 Mbps).

Spolehlivost je vysoká (přes 99 %), k výpadkům téměř nedochází.

Objem stahovaných dat nebývá omezen.

Cena se pohybuje v širokém rozmezí od 500 Kč do 15000 měsíčně.

Je pro mě bezdrátové připojení to pravé?

Pokud bydlíte v místě, kde je bezdrátové připojení dostupné, a navíc jste majitelem notebooku, je pro Vás bezdrátové připojení k síti WiFi ideálním řešením.

 

+ Výhody bezdrátového připojení

vysoká rychlost

vysoká spolehlivost

cenová dostupnost

snadnost a rychlost vybudování bezdrátové sítě

možnost telefonování přes internet

 

- Nevýhody bezdrátového připojení

malá dostupnost - zatím jsou pokryta pouze větší města

nutnost přímé viditelnosti mezi buňkou a koncovou anténou

někdy nutnost větších pořizovacích nákladů

FWA - vyšší měsíční paušály

 

Poskytovatelé bezdrátového připojení

GTS, Nextra, InWay, České radiokomunikace (BlueTone)